2022-06-23

Jakie powinno być pH podłoża?

Niejednokrotnie już na tym blogu poruszaliśmy temat pH i tego jak jego poziom wpływa na hodowane rośliny. Zwykle o pH myśli się w kontekście wody, i słusznie, gdyż to właśnie jej poziom pH ma bezpośredni wpływ na dobrostan roślin (zajrzyj do artykułu Parametry). Jednak ważny jest również poziom pH podłoża uprawowego. 

 

     Jakie jest odpowiednie pH?

 

Skala pH waha się od pH 0 do pH 14. pH 0 jest bardzo kwaśne, a pH 14 jest silnie zasadowe. pH 7 jest określane jako neutralne. Bardzo kwaśne lub bardzo zasadowe warunki mogą być destrukcyjne dla tkanek roślinnych. Dlatego wiele procesów biologicznych zachodzi w okolicach neutralnego pH, aczkolwiek różne rośliny mają swoje preferencje dotyczące poziomu pH.

 

 

W przypadku konopi, pH wynosi zazwyczaj około 6 do 6,5, gdy uprawia się je w glebie. Innymi słowy, preferowane jest lekko kwaśne pH gleby, aby zoptymalizować wchłanianie składników odżywczych przez korzenie. Na zewnątrz rośliny konopi będą się dobrze rozwijać w wilgotnej, bogatej w składniki odżywcze glebie o lekko naturalnie kwaśnym pH. Stąd też dobrze wypatrywać pokrzywy, gleba na której bujnie rosną oprócz odpowiedniego pH jest również bogata w bardzo potrzebny konopiom azot (więcej o tym w artykule: Uprawa outdoor). Dla hodowców outdoor poszukujących gleby o odpowiednim pH proponujemy zaopatrzyć się w mierniki do pomiaru pH podłoża.

 

W przypadku uprawy w innych metodach/systemach, takich jak hydroponika, zakres pH konopi może wymagać jeszcze bardziej kwaśnego odczynu. Używając hydroponiki, pH wody dla konopi jest zwykle w zakresie 5,6 - 5,8. Dla porównania, sok pomarańczowy ma pH około 3, mleko ma pH około 6, a kwas akumulatorowy ma pH 1.