2021-11-03

Fazy życia rośliny

Dziś na tapecie temat, który może wydawać się tak oczywistym, że nie ma sensu w ogóle o nim pisać. Jednak dla wielu początkujących growerów, jak i dla sporej ilości osób, które z hodowaniem konopii miały już do czynienia informacje zawarte w poniższym artykule mogą okazać się pomocne. Z pewnością mogą się przyczynić do głębszego zrozumienia istoty roślin, które uprawiamy, a wraz nim zdobędziemy wiedzę o ich wymaganiach i potrzebach, które zmieniają się wraz z upływem czasu.


     Kiełkowanie nasion/klonowanie


O procesie kiełkowania i pozyskiwania młodych roślin z klonów powstał na naszym blogu osobny artykuł: Nasiona VS klony. Tam znajdziesz informacje czym te procesy się różnią i jak prawidłowo należy je przeprowadzać. 


Jeśli wszystko wykonasz jak należy w twoim medium uprawowym powinna pojawić się drobna roślina o dwóch zaokrąglonych liściach - będzie to kiełek. Te liście już przeprowadzają fotosyntezę, więc taka roślina powinna znaleźć się pod lampami (rozdział o oświetleniu pomoże wybrać odpowiednią: Światło) lub pod słońcem.   Kiedy wyrośnie kolejne piętro, o ostrych, charakterystycznych liściach oznacza to, że przechodzimy do następnego etapu.


     Sadzonka


Sadzonki są bardzo delikatne i mają sprecyzowane potrzeby: dzień powinien u nich trwać 16 godzin (u roślin fotoperiodycznych) lub 18-24 (w przypadku roślin kwitnących automatycznie), wilgotności powietrza powyżej 60% i temperatury otoczenia na poziomie 28°C w dzień i 24°C w nocy (to akurat nie zmieni się do końca życia rośliny).


Dostarczanie wody jest bardzo istotne. Ponieważ sadzonka ma mały system korzeniowy, ważne jest, aby nie utopić jej lub nie wywołać pleśni przez nadmierne podlewanie. Jednocześnie nie wolno dopuścić, aby korzeń usechł. W tym celu podlewamy ostrożnie i jak najczęściej sprawdzamy czy podłoże jest wilgotne.Jeśli pracujemy w ziemi i kupujemy ją od sprawdzonych producentów to musimy tylko dbać o odpowiednie pH wody - powinno oscylować między 5,5 a 6,5. W przypadku uprawy w kokosie musimy dostarczyć jeszcze wapń i magnez (Ca i Mg). Przy uprawie hydroponicznej zaczynamy już stosować nawozy zgodnie z wytycznymi producenta.


Zdrowe sadzonki powinny być niskie (nieproporcjonalnie długie łodygi oznaczają niewystarczające światło), a ich liście powinny mieć intensywnie zielony kolor. 


Taką sadzonkę bardzo często trzyma się jeszcze w małej doniczce dopóki nie wyrośnie jej trzecie piętro ostro zakończonych liści. Wówczas należy ją przenieść do docelowej doniczki. Twoja roślina jest już oficjalnie w fazie wegetacji.


     Faza wegetacji


Po przeniesieniu do większej doniczki roślina zaczyna gwałtownie rosnąć. Jej łodyga staje się grubsza i wyższa, wytwarza więcej liści, węzłów i gałęzi, a system korzeniowy staje się bardziej ugruntowany, aby przygotować się do kwitnienia.


Na tym etapie hodowcy zaczynają przycinać i trenować rośliny, gdyż łodyga dalej jest elastyczna i pozwala na bezpieczne wyginanie.W fazie wegetacji ważne jest, aby zwiększyć ilość wody, aby wspomóc rozwój rośliny, ale dalej należy być czujnym przy podlewaniu, bo nadmierne podlewanie może doprowadzić do rozwoju pleśni w korzeniu, a pozbycie się jej jest bardzo trudne. Woda oprócz odpowiedniego pH, powinna być bogata w nawozy odpowiednie na fazę wegetacji, a uboga w chlor i zanieczyszczenia (więcej o znaczeniu wody w artykule: Woda - wszystko co musisz wiedzieć).


Jeśli chodzi o światło i wilgotność to nic nie zmieniamy. W przypadku roślin fotoperiodycznych od nas zależy kiedy (i czy w ogóle) przejdziemy do kolejnej fazy. Jeśli chcemy uzyskać roślinę matkę, z której będziemy pobierać klony, wówczas utrzymujemy ją stale w fazie wzrostu. 


     Pre-flowering


Jest to faza przejściowa, dosyć krótka, ale bardzo istotna, zwłaszcza w przypadku roślin automatycznie kwitnących. Roślina zaczyna wówczas się przeobrażać wewnętrznie, a zewnętrznymi objawami tego procesu są oznaki płci, czyli preflowery. Dawno temu był to moment kluczowy do rozpoznania płci rośliny, gdyż trzeba było się wówczas pozbyć osobników męskich. Dziś w dobie nasion feminizowanych, które niemal ze 100% skutecznością zapewniają nam osobniki żeńskie, można o tym zapomnieć.Nie wolno jednak zapominać o tym, że wraz z przejściem z wegetacji do kwitnienia zmieniają się potrzeby naszych roślin. Jeśli używaliśmy do tej pory niebieskiego światła (np. w przypadku lamp MH czy CFL) zmieniamy je na światło odpowiednie dla fazy kwitnienia. W przypadku roślin fotoperiodycznych skracamy dzień do 12 godzin. Musimy też zmniejszyć wilgotność, tak aby nie przekraczała 40%. Zmianie ulegają też preferencje żywieniowe naszych roślin, zaczynamy używać nawozów odpowiednich dla fazy kwitnienia.


     Kwitnienie


Podczas fazy kwitnienia, jak można się łatwo domyślić, roślina kwitnie.

Zaczynają się formować kwiatostany, które z czasem zamienią się w dorodne pąki.
Używamy już tylko lamp typu DUAL lub BLOOM. Wyjątkiem jest zastosowanie specjalnych lamp UV, wykorzystywanych, podczas ostatnich dwóch tygodni kwitnienia, które zwiększają produkcję żywicy. 


Pilnujemy wilgotności - jest to bardzo ważne, bo wilgotność wewnątrz pąków jest znacznie wyższa niż ta powietrza, a to stwarza doskonałe warunki do rozwoju pleśni, którą często odkrywa się dopiero przy zbiorach.


By dowiedzieć się kiedy kwitnienie dobiega końca i czas już na zbiory zajrzyj koniecznie do artykułu: Jak osiągnąć doskonałe plony


Pamiętaj! Uprawa konopii indyjskich jest zakazana na terenie Polski. Powyższy artykuł dotyczy konopi włóknistej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1239 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-11
Bardzo fajnie że wysyłacie na świat, bardzo dobre produkty polecam
2024-07-10
szybko i sprawnie :)
pixel