Odpowiednie światło dla twojej hodowli

2020-01-31
Odpowiednie światło dla twojej hodowli

Nie trzeba mieć doktoratu z biologii, aby wiedzieć, że światło dla roślin jest bardzo ważne. Bez światła żadna roślina nie jest w stanie urosnąć, dlatego tak istotnym jest odpowiednie jego dopasowanie gdy staramy się coś wyhodować w odizolowanych od słońca warunkach indoor.  W artykule tym omówimy korzyści i mankamenty korzystania z różnych rodzajów lamp.Lampy CFL

Energooszczędna lampa CFL jest z pewnością najtańszym rozwiązaniem w naszym zestawieniu, co sprawia, że jest częstym wyborem wśród początkujących hodowców. Aby ją uruchomić potrzebny nam jest tylko odpowiedni gwint i kabel, choć z pewnością warto zaopatrzyć się dodatkowo w odbłyśnik, który pomoże skierować całość wytwarzanego światła na rośliny. Na niski koszt użytkowania takiej lampy składają się: energooszczędność, brak konieczności zakupu zasilacza, stosunkowo niska cena samego produktu.

Świetlówka CFL daje bardzo dobre efekty jeśli chodzi o chłodne, białe spektrum światła (konieczne dla wzrostu) i może być stosowana jako alternatywa dla żarówki metalohalogenkowej (MH). CFL o mocy 250 W może zapewnić porównywalne wyniki z lampą MH o mocy 400 W. Można to uzyskać dzięki zawieszeniu lampy CFL znacznie bliżej baldachimu liści, na co pozwala jej znacznie niższa temperatura działania. Jest to kolejny plus wynikający z jej używania, gdyż CFL nieznacznie zwiększa temperaturę pomieszczenia uprawowego, a zbyt wysoka temperatura jest częstym problemem, zarówno początkujących jak i znacznie bardziej zaawansowanych hodowców. To sprawia, że ​​CFL jest idealna do sadzonek, klonów i do stosowania podczas fazy wzrostu. Brak problemu z podwyższoną temperaturą sprawia, że lamp CFL można używać nawet w bardzo małych pomieszczeniach/boxach uprawowych. Światła CFL są czasami jedyną opcją dla mikro-hodowców.

cfl

Niestety świetlówki CFL nie mają ani imponującego strumienia świetlnego, ani parametrów wyjściowych PAR, co przekłada się na niezbyt imponujące efekty podczas fazy kwitnienia. Penetracja lamp CFL też pozostawia wiele do życzenia, więc dolne partie rośliny są wyraźnie niedoświetlone. Rośliny potrzebują znacznie intensywniejszego oświetlenia podczas kwitnienia niż może to zaoferować lampa CFL.
Lampy MH/HPS

hps

Lampy metalohalogenkowe (MH) używane podczas fazy wzrostu i wysokoprężne lampy sodowe (HPS) używane podczas fazy kwitnienia to rzec by można klasyk jeśli chodzi o uprawy indoor. Przez wielu growerów ten duet wciąż uważany jest za najlepsze z możliwych rozwiązań oświetleniowych do wewnętrznej uprawy. Rozwój rynku doprowadził do powstania lamp HPS obejmujących oba spektrum światła (niebieskie i żółte) oraz lamp hybrydowych MH/HPS, co jest szczególnie przydatne przy roślinach zakwitających automatycznie. Zarówno lampy MH jak i HPS potrzebują zasilacza by działać. Dobrym pomysłem będzie również zakup profesjonalnego odbłyśnika, który pozwoli na znacznie efektywniejsze korzystanie z lampy.

mh

Plusów używania duetu MH/HPS lub HPS w opcji dual, jest sporo. Przede wszystkim wydajność - jeśli brać pod uwagę ilość wytwarzanego światła na ilość energii elektrycznej, co bezpośrednio się przekłada na wielkość zbiorów. Do tego głęboka penetracja świetlna i spory zasięg sprawiają, że lampy te sprawdzają się zwłaszcza przy wysokich, gęsto rosnących roślinach. Często wykorzystuje się ciepło produkowane przez lampy do podnoszenia temperatury w przestrzeni uprawowej. Plusem lamp typu dual jest też łatwość w używaniu, gdyż nie musimy zmieniać lampy podczas zmiany fazy rozwoju rośliny.

Do minusów używania tego rodzaju lamp na pewno należy zaliczyć wysoką temperaturę ich pracy, co ma wpływ na temperaturę otoczenia, a zbyt wysoka temperatura jest zmorą wielu growerów - można sobie oczywiście z tym poradzić używając np. odbłyśników wentylowanych, które podpięte do systemu wentylacji umożliwią pozbycie się nadmiaru ciepłego powietrza. Do hodowli z użyciem lamp MH/HPS potrzebna jest też stosunkowo duża przestrzeń gdyż ze względu na produkcję ciepła, lampy muszą wisieć odpowiednio wysoko nad roślinami, aby nie popalić ich szczytów. Wysokość pomieszczenia zależy od mocy lampy i używanego odbłyśnika, ale musi to być minimalnie 1,2 - 1,5 metra.

led


Oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne w całym sektorze hodowli indoor i powoli wypiera stare systemy oświetleniowe bazujące na lampach MH/HPS. LEDy są niezwykle energooszczędne. Wytwarzają znacznie mniej ciepła (często mają zamontowany układ chłodzący), nie tracąc przy tym na barwie światła. Światło lamp LED również wykazuje się głęboką penetracją, a w dodatku ze względu na niską temperaturę pracy można je zawiesić bliżej szczytów niż lampy MH/HPS. Najlepiej sprawdzają się lampy o jak najszerszym spektrum światła.

spectrolight

Najbardziej rzucającym się w oczy minusem lamp LED jest ich cena - jeśli oczywiście mówimy o porządnych lampach, które rzeczywiście mają rozświetlić naszą hodowlę - wtedy trzeba liczyć się z wydatkiem znacznie większym niż przy innych rodzajach oświetlenia. Należy jednak pamiętać, że stosunkowe niskie koszty poboru energii z czasem zwrócą zainwestowane środki. Wysoka cena porządnych lamp LED sprawia, że wielu producentów wypuszcza na rynek lampy tanie, które nie są już jednak tak efektywne, mogą się nagrzewać, nie posiadać odpowiedniej barwy światła i nie być wcale elektrooszczędne. Zatem należy być bardzo uważnym przed zakupem lub kupować ze sprawdzonych źródeł.Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1239 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Dobra robota szybka dostawa
2024-06-27
Wszystko w porządku.
pixel