2021-07-05

Trichoderma - co i jak

Podczas uprawy staramy się zapewnić naszym roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju. Jednak jednym z ważnych aspektów, o którym często się zapomina jest życie rozwijające się w podłożu, niewidoczne gołym okiem, ale wchodzące z naszymi roślinami w rozmaite reakcje. Na ten mikrosystem składa się wiele rodzajów bakterii i grzybów, które mogą, wchodząc w symbiozę z korzeniami, przynosić niezwykłe korzyści twoim roślinom. Jednym z najważniejszych jest grzyb Trichoderma. W tym artykule skupimy się na kilku pozytywach wynikających z jego stosowania w hodowli.

 

     Co to jest?

 

Trichoderma to rodzaj grzybów, które zasiedlają strefę korzeniową roślin, wchodzą z nimi w symbiozę, zwiększając powierzchnię chłonną korzenia jak i konkurując z innymi, pasożytniczymi mikroorganizmami.  Jest najczęściej stosowana jako obrona prewencyjna przed grzybami chorobotwórczymi. Trichoderma to wyspecjalizowane grzyby, które żywią się innymi grzybami, ale równie ważne są enzymy uwalniane przez te mikroskopijne organizmy.

 

trichoderma     Jak to działa?

 

Trichoderma uwalnia enzymy chitynazy, które rozkładają chitynę – podstawowy materiał tworzący ściany komórkowe grzybów chorobotwórczych. Enzymy chitynazy uwalniane przez drobnoustroje Trichoderma niszczą grzyby chorobotwórcze, a tym samym chronią korzenie przed atakiem.

 

Trichoderma zyskała reputację wśród hodowców jako środek zapobiegający patogenom gleby. Gdy w glebie występuje duża populacja grzybów chorobotwórczych, Trichoderma zwiększa produkcję chitynazy i żywi się prawie wyłącznie patogenami.

 

korzenie

 

Trichoderma uwalnia również inny enzym: celulazę. Celulaza jest korzystna dla roślin na dwa sposoby. Po pierwsze, celulaza wspomaga rozkład materiału organicznego w glebie, zamieniając go w łatwo dostępne składniki odżywcze dla rośliny. 

 

Po drugie, celulaza może przenikać do komórek korzeniowych. Jakie korzyści może przynieść penetracja ścian komórkowych korzeni? Okazuje się, że gdy celulaza przenika do komórek korzenia, automatycznie uruchamia naturalny system obronny rośliny. Metabolizm rośliny jest stymulowany, ale nie wyrządza się jej żadnej prawdziwej szkody. Roślina jest “okłamywana” przez Trichodermę, co pobudza jej “apetyt”, z korzyścią dla obu stron. Trichoderma żywi się cukrami wydzielanymi przez korzenie, podczas gdy rośliny rozwijają zwiększoną odporność na szkodniki i patogeny.

 

     Jak stosować?

Preparaty zawierające trichodermę są bardzo proste w użyciu, zwykle występują w postaci proszku, który mieszamy z podłożem lub rozpuszczamy w wodzie i podlewamy nasze rośliny. Warto jest wybierać produktu od sprawdzonych producentów wyspecjalizowanych w nawozach do hodowli organicznej.

Dobrym pomysłem jest zaszczepienie tych pożytecznych grzybów już na samym początku, życia rośliny. To usprawni rozwój korzeni i pomoże sadzonkom w pozyskiwaniu składników odżywczych.

produkty

 

     Korzyści

 

Grzyb Trichoderma jest bardzo skuteczny w przeciwdziałaniu rozprzestrzenia się grzybów z gatunku Botrytis. Botrytis to grzyb chorobotwórczy, który atakuje wiele gatunków roślin i zwierząt. W ogrodnictwie ten szkodliwy dla roślin grzyb znany jest również jako szara pleśń. Trichoderma powstrzymuję też rozwój takich pasożytów jak: Phytophthora, Rhizoctonia, Sclerotium , Pythium i Fusarium.

Oprócz działania przeciwgrzybiczego, Trichoderma usprawnia działanie systemu korzeniowego, co przekłada się na zdrowszy rozwój rośliny.

Trichoderma usprawnia proces wchłaniania soli mineralnych przez korzenie. W ten sposób składniki odżywcze, takie jak azot, potas czy fosfor, są lepiej przyswajane przez roślinę. Poprawia się też wchłanialność pierwiastków śladowych, takich jak mangan i cynk.

 

roslinki

 

Korzenie czerpią duże korzyści z symbiozy z tym przyjaznym grzybem. Oprócz stymulacji wzrostu, związek ten pomaga w zatrzymywaniu wody w systemie korzeniowym. Oznacza to, że rośliny znacznie lepiej radzą sobie z suszą.

Wykorzystanie tych organizmów w uprawie pozwala na używanie mniejszych dawek nawozów, gdyż znacznie poprawi się wchłanialność składników odżywczych.

     Podsumowanie

 

Trichoderma jest świetnym rozwiązaniem dla każdego hodowcy. Można ją stosować w każdym medium, jednak najważniejsze jest jej użycie podczas hodowli organicznej, w której tak istotnym jest bogate życie glebowe. Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań co do jej używania, a lista korzyści, jak widać powyżej, jest bardzo długa.  

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1186 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Jestem bardzo zadowolona. Szybka dostawa. Sklep z dużym asortymentem. Otrzymałam również kilka gratisów. Dziękuję i polecam!
2024-05-11
Fast delivery, friendly and quick customer support Can only recommend
pixel