2021-11-25

Trenning cz.3 - ScrOG

Dziś kilka słów o metodzie zwanej ScrOG (screen of green). Jest to technika treningu konopii, w której wykorzystuje się siatkę jako barierę ograniczającą pionowy wzrost rośliny. Łodyga i gałęzie są przeplatane przez siatkę i zmuszane do wzrostu w poziomie zamiast w pionie. Podczas fazy kwitnienia wszystkie kwiaty są na tej samej wysokości, więc są równomiernie oświetlone, a dzięki temu można osiągnąć dużo większe plony niż przy standardowej hodowli. 


     Od czego zacząć


Przede wszystkim potrzebna nam będzie siatka o oczkach w kształcie kwadratu w rozmiarze mniej więcej 5x5 cm. Siatka ta musi zostać dobrze przymocowana, aby była w stanie utrzymać napór wyciągających się do światła roślin. Siatkę montujemy około 20 cm nad poziomem gleby. Najlepiej do tego celu nadają się profesjonalne growboxy, które często są zaopatrzone w odpowiednie ramki i siatki do treningu. Jeśli twój growbox nie jest wyposażony w podobny sprzęt można go też dostać osobno.Nie bez znaczenia jest roślina, którą będziemy trenować. Z pewnością rośliny fotoperiodyczne mają przewagę nad automatycznie kwitnącymi. Głównym powodem jest długość wegetacji, która w przypadku roślin fotoperiodycznych hodowanych indoor zależy tylko od growera.


ScrOG można wykorzystywać zarówno w hodowlach indoor jak i outdoor, jednak ze względu na konieczność dość częstego doglądania roślin w celu przeplatania ich przez siatkę oraz przez kilka innych aspektów związanych m.in. z ryzykiem pleśni, najlepiej sprawdza się w warunkach zamkniętych. 


     ScrOG w praktyce


ScrOG można stosować samodzielnie jako metodę Low Stress (nisko stresową) lub w połączeniu z toppingiem (więcej o tej metodzie w artykule Topping). Początkujący growerzy powinni raczej trzymać się samego ScrOGa gdyż jest on mniej inwazyjny dla roślin i zwyczajnie trudno coś wówczas zepsuć.Przy samodzielnym ScrOGu przeplatamy wyrastające ponad siatkę wierzchołki tak aby nie wystawały. Dzięki temu zmuszamy je do poziomego wzrostu dopóki reszta wierzchołków ich nie “dogoni”. W momencie gdy wszystkie wierzchołki są na tym samym poziomie kończymy przeplatanie i pozwalamy im rosnąć w górę. Dzięki temu otrzymujemy ekran zieleni złożony ze szczytów, z których wszystkie są równomiernie oświetlone, a co za tym idzie będą równo rosły.


Bardziej zaawansowani hodowcy mogą połączyć ScrOG z toppingiem. Zasada działania jest podobna, tylko nim zastosujemy siatkę przycinamy szczyt. Roślina wytworzy w ten sposób dodatkowe wierzchołki. Będzie to wymagało więcej czasu na regenerację, jednak koniec końców otrzymamy jeszcze więcej wierzchołków, które później zamienią się w bujne kwiatostany.


     Zalety


Najbardziej oczywistym plusem tej techniki jest znaczne zwiększenie plonów w stosunku do standardowej uprawy pionowej. Przy podejściu standardowym otrzymujemy jeden solidny szczyt i kilka pomniejszych. Przy ScrOGu wszystkie szczyty rosną równomiernie co może się przełożyć nawet na kilkukrotnie wyższy plon. Dodatkowo można dzięki niej sporo zaoszczędzić na nasionach, gdyż z jednej rośliny można otrzymać plon jak z kilku.