2021-09-03

Trening cz. 2 - Topping

Oto kolejny artykuł wprowadzający w świat treningu roślin konopi, tym razem mowa będzie o toppingu. Topping jest bardzo prostą i skuteczną techniką treningu roślin. Umożliwia trenowanie roślin do poziomego wzrostu, co pozwala na jak najefektywniejsze wykorzystanie światła. W tym artykule wyjaśniamy naukę o dominacji wierzchołkowej i powody, dla których powinieneś “topować” rośliny konopi. Znajdziesz tu kilka prostych instrukcji, kiedy należy przycinać rośliny konopi, aby uniknąć karłowatości i uzyskać najlepsze wyniki. Topping jest metodą, którą każdy hodowca może z łatwością opanować. Wystarczy trzymać się kilku reguł, aby otrzymać niesamowite rezultaty w postaci bardzo dużych plonów.

 

     Czym jest topping?

 

Topping to wysoko stresowa technika treningu, która polega na usunięciu w odpowiednim momencie wierzchołka z głównej łodygi lub gałęzi. Wielu hodowców obawia się, że odcięcie wierzchołka ich młodych roślin może spowolnić ich wzrost, jednak prawidłowo wykonany topping jest kluczową metodą szybszego rozgałęzienia się korony i skrócenia czasu wegetacji.

 

krzak

 

     Dlaczego warto stosować topping

 

Rośliny konopi zazwyczaj rosną wysokie i chude. Bez treningu mają minimalny wzrost boczny i koncentrują większość swoich zasobów w jednej łodydze z jednym głównym szczytem. Wykazują zjawisko zwane „dominacją wierzchołkową”, które jest kluczowym czynnikiem decydującym o kierunkowej charakterystyce wzrostu roślin. Różne typy dominacji wierzchołkowej powodują, że różne rośliny wytwarzają wzory zarówno pionowego, jak i poziomego wzrostu. To zaprogramowanie w roślinach jest ewolucyjną adaptacją do ich typowego środowiska.

 

Pomimo wielu genetycznych zmian, które na przełomie lat wydarzyły się w świecie konopi, dalej nie został przekształcony ich sposób wzrastania wynikający z ewolucji. Zwyczajnie osobniki, które szybciej rosły wyżej, miały większy dostęp do światła i nie zostawały w cieniu zasłonięte przez koleżanki czy inne rośliny rosnące w pobliżu. Jednak w naszym ogrodzie, w którym zajmują one pierwsze miejsce, możemy sobie pozwolić  na fundamentalne zmiany jeśli chodzi o sposób rośnięcia naszych roślin i niebywale na tym skorzystać.     Dominacja wierzchołkowa

 

Konopie naturalnie rosną jak choinka, ponieważ ich wierzchołkowa dominacja jest nastawiona na wysoki, chudy wzrost. Możliwe jest osiągnięcie pewnego stopnia bocznej dominacji wzrostu za pomocą treningu niskostresowego - LST (artykuł na temat tego rodzaju trenningu znajdziesz tu Trening cz.1 - LST), ale najskuteczniejszym sposobem przełamania dominacji wierzchołkowej w konopiach jest odcięcie wierzchołka rośliny.

 

ciecie

 

Pęd wierzchołkowy, który jest głównym punktem wzrostu roślin, zawiera hormony kontrolujące funkcje dominacji wierzchołkowej. Auksyny to jedne z hormonów, które wydają się odgrywać szczególnie istotną rolę. Wierzchołek wzrostu wytwarza auksyny i są one transportowane przez łyko, zawsze w dół, gdzie hamują wzrost bocznych wierzchołków wzrostu niżej na roślinie. Auksyny zapobiegają wydłużeniu końcówek wzrostowych poniżej wierzchołka, jednak nie przechodzą przez roślinę na duże odległości. Dlatego, gdy roślina staje się wyższa, najniższe gałęzie uwalniają się od hamującego działania auksyn i zaczynają się rozwijać. Daje to klasyczny kształt choinki.

 

 

      Technika toppingu

 

Topping pozwala nam manipulować wzorcami wzrostu rośliny poprzez usuwanie wierzchołkowych szczytów wzrostu, w których wytwarzane są auksyny. Nazywa się to „przełamaniem dominacji wierzchołkowej” i umożliwia rozwój gałęzi bocznych. Wiele praktyk treningu roślin, takich jak rozdzielanie i mainlining, opiera się na toppingu jako technice składowej. Jednak może być również używany samodzielnie, aby przełamać dominację wierzchołkową i trenować rośliny konopi.

 

fiolet

 

     Kiedy i jak

 

Generalnie dobrze zaczekać do momentu aż rośliny będą miały 6 pięter, zanim zabierzemy się za cięcie. Zapewnia to odpowiedni rozwój łodygi i korzenia przed szokiem związanym z pozbawieniem głównego szczytu. 

 

Ogólną zasadą, której należy przestrzegać, jest przycięcie rośliny powyżej piątego piętra liści, aby upewnić się, że jest wystarczająco wytrzymała, aby poradzić sobie ze stresem. Dobrze jest poczekać około 25-30 dni. Dzięki temu roślina wytworzy odpowiednią ilość niższych gałęzi, które mogą teraz rosnąć na zewnątrz. 

 

sekator

 

Najważniejszy punkt programu: cięcie! Do jego przeprowadzania potrzebny będzie sekator bądź skalpel, który uprzednio odkazimy, np. w wysokoprocentowym alkoholu albo wrzącej wodzie. Cięcie wykonujemy nie nad samym piętrem, ale mniej więcej w połowie łodygi, usprawni to proces gojenia i zmniejszy ryzyko infekcji. Od teraz z tego miejsca nie wyrośnie już żaden nowy wierzchołek, a twoja roślina zacznie się rozrastać na boki zyskując kilka nowych wierzchołków!

 

     PodsumowanieTopping jest bardzo prostą, ale zarazem bardzo efektywną formą treningu. Co prawda widok kikuta bez szczytu może wydawać się początkującym hodowcom straszny, ale cierpliwości. Gdy roślina zagoi rany i wystrzeli pozostałymi wierzchołkami do góry, będzie się prezentowała znacznie bujniej niż jedno-szczytowa choinka.


Pamiętaj! Uprawa konopii indyjskich jest zakazana na terenie Polski. Powyższy artykuł dotyczy konopi włóknistej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Jestem bardzo zadowolona. Szybka dostawa. Sklep z dużym asortymentem. Otrzymałam również kilka gratisów. Dziękuję i polecam!
2024-05-18
Bardzo szybka dostawa. Pelen profesjonalizm
pixel