2023-11-14

Organiczne czy mineralne? Z Dutchpro rozstrzygamy odwieczny spór

Nawozy organiczne czy mineralne? Razem z Dutchpro rozstrzygamy odwieczny spór

 

Każdego dnia toczy się coraz więcej debat na temat nawozów organicznych w porównaniu z nawozami mineralnymi. Trend ten zapoczątkował wielki podział w rosnącej społeczności growerów, aby określić, która metoda jest lepsza. Każda ze stron sporu twierdzi, że jej sposób jest „najlepszy”. Ale jaka jest prawda? Typowe stwierdzenia, które słyszymy, to: „minerały to pestycydy”, „nawozy organiczne nie będą miały wpływu na środowisko”, „mineralne składniki odżywcze są lepsze” lub „nawozy organiczne są lepsze”. Więc jak to tak naprawdę jest?

 

To wszystko nie do końca prawdziwe wiadomości. Rzeczywistość jest taka, że nawozy organiczne i mineralne składniki odżywcze mają swoje miejsce i czas. Wielu hodowców nie jest tego świadomych. Wyjaśnijmy to sobie:

  • nawozy mineralne NIE są tym samym, co pestycydy
  • nawozy organiczne MOGĄ w dalszym ciągu szkodzić środowisku
  • jeden sposób NIE zawsze jest lepszy od drugiego

Teraz jesteśmy pewni, że masz kilka pytań, na przykład jaka jest różnica między nawozami organicznymi a mineralnymi składnikami odżywczymi? Kiedy warto zdecydować się na użycie jednego zamiast drugiego? Czy można łączyć składniki mineralne i organiczne? Wielu hodowców miało trudności z podjęciem tej decyzji, ale najpierw musisz wiedzieć, jak jedno wpływa na drugie. Spójrzmy!

Najważniejsze to chęci i kilka prostych narzędzi

Jakiego rodzaju uprawy chcesz?

Jako hodowca musisz najpierw zdecydować, jakiego rodzaju uprawy chcesz. Co chciałbyś zobaczyć w swojej roślinie; chcesz mieć pełną kontrolę czy może zdać się na naturę? Patrząc na dzisiejszy rynek, hodowcy zaczęli stosować więcej składników mineralnych, ale 150 lat temu uprawiali wyłącznie rośliny organiczne. Nauka pokazała nam kilka powodów.

Po pierwsze, składniki mineralne są bezpośrednio gotowe do wchłonięcia przez roślinę. Stan ich składu chemicznego jest bezpośrednio zgodny z komórkami roślin. Ich stopień wchłaniania pozwolił na szybsze uprawy i faktycznie pomógł wyżywić rosnącą populację świata w ciągu ostatnich 150 lat.

Organiczne składniki odżywcze pochodzą z materii roślinnej lub zwierzęcej, której nie można wchłonąć bezpośrednio, tak jak składniki mineralne. Substancje organiczne potrzebują pomocy bakterii i grzybów występujących w glebie, aby przekształcić składniki organiczne w składniki mineralne, aby mogły zostać wchłonięte przez roślinę. Bez odpowiednich kultur bakterii i grzybów w glebie dodawanie nawozów organicznych do roślin jest stratą czasu i pieniędzy. Ze względu na ograniczenia czasowe uprawę organiczną zaleca się jedynie w przypadku cykli uprawy trwających co najmniej sześć miesięcy.

Po drugie, ponieważ składniki mineralne są bezpośrednio wchłaniane przez roślinę, hodowcy mają większą kontrolę podczas stosowania składników odżywczych. Dzieje się tak dlatego, że gdy roślina wykazuje oznaki niedoborów na którymkolwiek etapie, hodowca może ocenić problem i dostosować składniki odżywcze do sytuacji*. W przypadku stosowania nawozów organicznych ustalenie, czy proporcje są nieprawidłowe, może być trudne. Dzieje się tak dlatego, że substancje organiczne wymagają większej ilości bakterii i grzybów, aby utrzymać zdrową roślinę.

Dzięki bardziej zaawansowanemu sprzętowi do uprawy hodowcy muszą zdobywać wiedzę na temat stosowania produktów i potrzeb swoich roślin, aby móc nadążać za wzorcami wzrostu roślin.

Uprawa indoor i outdoor

Która opcja jest lepsza? Jedno NIE jest lepsze od drugiego. Do hodowcy należy wybór tempa wzrostu i preferowanego stylu uprawy (w pomieszczeniu/na zewnątrz oraz jakiego podłoża uprawowego użyć), a następnie to on zadecyduje, czy zdecyduje się na nawozy organiczne czy mineralne składniki odżywcze.

Dlatego:

Uprawa w pomieszczeniach

Jeśli hodowca szuka kontroli i optymalizacji w pomieszczeniach zamkniętych, powinien sięgnąć po mineralne składniki odżywcze. Sezon wegetacyjny w pomieszczeniach zamkniętych trwa około 3 miesięcy w cyklu. W ciągu zaledwie trzech miesięcy rośliny muszą zostać wykorzystane do granic możliwości, aby osiągnąć doskonałe wyniki i rosnąć szybciej niż w środowisku zewnętrznym. Celem jest osiągnięcie tego bez wpływania na jakość upraw i plony. Uzyskanie takich samych wyników w przypadku nawozów organicznych jest prawie niemożliwe, ponieważ potrzebują one więcej czasu na wchłonięcie.

 

Kiedy używasz nawozów organicznych w pomieszczeniach zamkniętych, musisz zastosować inną technikę ich stosowania. Ta technika może zająć więcej czasu, niż hodowca potrzebuje na osiągnięcie maksymalnej zbiorów w pomieszczeniu. Jeśli więc chodzi o uprawę w pomieszczeniach, linie nawozów mineralnych zapewniają wyższą wydajność w porównaniu do linii zawierających w 100% nawozy organiczne.

 Czy mogę łączyć minerały i produkty organiczne?

Odpowiedź brzmi tak. Wierzymy, że jest to najlepsze wyjście. Mamy, na przykład kilka organicznych składników odżywczych marki DutchPro, które uzupełniają głównie mineralną linię tego producenta, aby móc zapewnić najlepsze jak dotąd plony. W naszych wieloletnich badaniach odkryliśmy, że połączenie substancji organicznych i mineralnych to jedyny sposób na uzyskanie największych plonów, jakie można uprawiać, bez dodawania hormonów takich jak PGR.

Jeśli chcesz włączyć obydwa, pamiętaj o przeprowadzeniu testów na temat wybranej rośliny i dowiedz się, jakich niezbędnych składników odżywczych potrzebuje Twoja roślina do prawidłowego rozwoju. Podłoża również odgrywają rolę w wyborze opcji organicznej. Firma DutchPro stworzyła specjalistyczne receptury, które wspierają każde podłoże.

Jeśli chodzi o uprawę w pomieszczeniach zamkniętych, masz pełną kontrolę nad medium uprawowym. Hodowcy mogą zdecydować się na uprawę hydroponiczną lub w glebie, a nawet mieć kontrolę nad temperaturą, zanieczyszczeniami, wilgocią, bakteriami, światłem i szeregiem innych czynników. Mineralne składniki odżywcze lepiej pomogą zmaksymalizować genetykę roślin podczas uprawy w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na większą kontrolę i dynamikę wzrostu, których muszą przestrzegać hodowcy.

 

 

Uprawa na świeżym powietrzu

W przypadku uprawy na świeżym powietrzu sezon może trwać do 7 miesięcy, więc organiczne składniki odżywcze mogą zapewnić niesamowite rezultaty, które są porównywalne lub lepsze niż mineralne składniki odżywcze na zewnątrz. Częstym problemem w przypadku uprawy na zewnątrz jest to, że należy również upewnić się, że gleba nie zostanie zanieczyszczona. Organiczne składniki odżywcze rozwiązują ten problem, ponieważ mogą utrzymać glebę w lepszym stanie dłużej niż typowe składniki mineralne ze względu na zwiększony rozwój bakterii.

Podczas uprawy na świeżym powietrzu Matka Natura jest kluczem do Twojego sukcesu wraz z właściwym odżywianiem roślin. Dzięki zastosowaniu organicznych składników odżywczych utrzymują glebę w dobrym zdrowiu. Jest to środowisko, które możesz kontrolować, a nawozy organiczne utrzymują je w zdrowiu i optymalnym stanie dla Twoich roślin. Uprawa organiczna zajmuje więcej czasu, ale w przypadku uprawy na świeżym powietrzu ten dodatkowy czas został uwzględniony.

Należy pamiętać, że na rynku znajdują się produkty, które podają się za organiczne, ale zawierają składniki mineralne. Przepisy pozwalają markom odżywek i nawozów nie posiadać produktu w 100% organicznego, aby móc twierdzić, że ma „nawóz w 100% organiczny”.

 

Naturalne składniki kontra sztuczne

To jest najbardziej oczywista różnica między tymi dwiema opcjami. Nawozy organiczne pochodzą z materii roślinnej i zwierzęcej lub składników „naturalnych”. Mineralne składniki odżywcze pochodzą z pierwiastków modyfikowanych chemicznie lub składników „wytworzonych przez człowieka”. Jeśli chodzi o składniki odżywcze, ludzie nie zdają sobie sprawy, że rośliny mogą wchłaniać jedynie chemicznie zmienione składniki odżywcze. Co? Tak, rośliny mogą wchłaniać tylko chemicznie modyfikowane składniki odżywcze. Istnieją dwa sposoby, aby Twoja roślina mogła uzyskać zmienione składniki odżywcze.

 

Naturalnie (nawozy organiczne)

Wykorzystuje bakterie i grzyby znajdujące się w podłożu, które trawią i powodują reakcje chemiczne.

 

Nauka (składniki mineralne)

Tworzenie tych naturalnych reakcji w laboratorium, a następnie dostarczanie ich w butelkowanych koncentratach.

 

Mylące nazewnictwo

Mówiąc o mineralnych składnikach odżywczych, wiele osób ma na myśli „chemicznie modyfikowane” lub „szkodliwe”, ale nie rozumieją definicji substancji chemicznej.

Substancja chemiczna to odrębny związek lub substancja, zazwyczaj sztucznie przygotowana lub oczyszczona. Wiele osób nie wie, że związki te można znaleźć również w przyrodzie. W żadnym wypadku nie oznacza to, że związek chemiczny jest substancją szkodliwą lub jest dla ciebie szkodliwa. Najbardziej powszechnym i dobrze znanym związkiem chemicznym jest woda lub H2O. Woda jest połączeniem substancji chemicznych: wodoru i tlenu.

Organiczne składniki odżywcze cieszą się opinią „lepszych dla środowiska”, ponieważ „wszystkie są naturalne”. Rzeczywistość jest taka, że substancje organiczne próbują naśladować naturalny proces zapewniany przez Matkę Naturę, ale nawet wtedy nie są w 100% naturalne. Matka Natura rzadko tworzy rośliny w tak ogromnych ilościach, jakie są w stanie wyprodukować gospodarstwa ekologiczne. W przypadku tak ogromnych gospodarstw ekologicznych prędkość produkcji nawozów musi dopasowywać się do prędkości konsumentów.

Popularnym przykładem na dzisiejszym rynku jest guano nietoperzy. Aby nadążyć za zbiorami guana nietoperzy do nawozów organicznych, musiały powstać wyspecjalizowane farmy guana nietoperzy. Gospodarstwa te wpływają na naturalne, ekologiczne wykorzystanie obornika, więc chociaż organiczne składniki odżywcze są zdrowsze dla pól na wolnym powietrzu, nadal pozostawiają po sobie ślad środowiskowy, nawet jeśli nie wynika to z jego wykorzystania na polu.

 

Teraz Ty decydujesz

Wiele osób, nawet doświadczonych hodowców, nie jest świadomych wszystkich tajników nawozów i składników odżywczych. Ten brak wiedzy spowodował, że hodowcy nieumyślnie przedawkowali swoje rośliny mineralnymi składnikami odżywczymi. To spowodowało, że pola i gleba rolników uległy wyczerpaniu. A może doświadczyli mniejszych plonów, ponieważ spodziewali się, że nawóz organiczny będzie działał z wyjątkową szybkością. Przyniosło to złą reputację po obu stronach, ale rzeczywistość jest taka, że każda opcja ma swoje zalety, więc wybór należy do Ciebie.

 

Bądź na bieżąco i zawsze skonsultuj się z ekspertem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek uprawy.

 

 

Polecane
DutchPro Leaf GreenDutchPro Leaf Green
52,91 zł - 493,87 zł
DutchPro pH- GrowDutchPro pH- Grow
48,11 zł - 314,36 zł
DutchPro pH- BloomDutchPro pH- Bloom
47,79 zł - 386,13 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1186 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Polecam
2024-05-11
Szybka dyskretna wysyłka ;)
pixel