2022-11-09

Odpowiednia woda dla konopi

Wielu growerów coraz bardziej jest świadomych jak istotną częścią każdej hodowli konopi jest kwestia wody. Dla każdego laika oczywistym jest, że rośliny bez wody nie przeżyją. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z uprawą bardzo szybko orientują się, że bez nawozów rośliny nie będą rozwijać się w sposób prawidłowy (pisaliśmy o tym tu). Zwykle później później pojawia się refleksja dotycząca istotności poziomu pH i EC dla przyswajalności makro i mikroelementów w tych nawozach zawartych (a tu inny artykuł na naszym blogu). Jednak prawdziwi pasjonaci na tym nie poprzestają. Chcąc dla swoich roślin jak najlepiej starają się im dostarczyć wodę o najlepszym możliwym składzie. Jak tego dokonać? Odpowiemy na te pytania w poniższym artykule.Jaka jest najlepsza woda dla konopi?


Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla naszego dalszego działania. Zależy ona m.in. od tego w jakim medium uprawiamy konopie co ma wpływ np. na to jaki poziom pH powinna mieć woda. Od medium i od fazy rozwoju rośliny zależy też jakie powinno być jej EC. Im roślina jest większa tym na wyższy poziom substancji mineralnych możemy sobie pozwolić w pożywce.  


    Czy woda z kranu jest odpowiednia do uprawy konopi?


Woda z kranu jest zdecydowanie używana najczęściej ze względu na jej dostępność i cenę. Są to plusy, z którymi ciężko polemizować, jednak należy pamiętać, że w zależności od stężenia różnych substancji np. wapń, magnez czy chlor (aby pozbyć się tego ostatniego wystarczy zostawić wodę na 24h w otwartym pojemniku), możemy mieć do czynienia z różnymi poziomami twardości wody. Najprostszym sposobem na przekonanie się z jaką wodą mamy do czynienia jest pomiar EC specjalnym miernikiem. Oprócz tego bardzo ważne jest sprawdzenie poziomu pH, gdyż z całą pewnością będzie wynosił on 7,0 lub więcej, więc taka woda jest dla konopi zbyt zasadowa. Zarówno mierniki pH jak i płyny obniżające jego poziom znajdziesz na GrowBox.plJak przygotować wodę do uprawy konopi?


Najprostszymi sposobami przygotowania wody dla naszych roślin a tzw. kranówki to wspomniane wcześniej odparowanie czy przepuszczenie przez jakiś filtr, który teraz znajduje się w prawie każdej kuchni. Jest to rozwiązanie najprostsze, a zatem najmniej skuteczne. Jeśli chcemy zrobić to profesjonalnie powinniśmy zakupić filtry odwróconej osmozy. Jaką osmozę kupić? A to już zależy od naszych potrzeb, a dokładnie od ilości roślin, gdyż wraz z ceną rośnie szybkość z jaką zachodzi filtracja i zwiększa się ilość litrów, które uzyskamy na godzinę. Różne systemy odwróconej osmozy znajdziesz tutaj.


Oprócz tego jest jeszcze drugie rozwiązanie polegające na zakupie wody destylowanej. Wówczas też mamy do czynienia z wodą pozbawioną substancji mineralnych, o pH na poziomie 5,8. Największym minusem tego sposobu jest cena, więc na dłuższą metę jest to pomysł zupełnie nieopłacalny. Czy woda po odwróconej osmozie jest zdrowa dla roślin?


Woda po przepuszczeniu przez filtry odwróconej osmozy jest pozbawiona wszystkich substancji mineralnych i jako taka nie nadaje się do podawania jej roślinom, gdyż tylko by wypłukiwała medium, w którym rosną, z korzystnych minerałów. Aby zaradzić temu problemowi należy zaopatrzyć się w specjalne środki dostarczające podstawowe makro i mikroelementy.


Jakie stosować nawozy przy wodzie RO? 


RO to skrót od Reverse Osmosis czyli po prostu odwróconej osmozy. Woda taka będzie najlepszą możliwą wodą dla naszych roślin konopi jeśli podrasujemy ją pewnym specjalnym nawozem.


Rozumiejąc skomplikowane potrzeby żywieniowe konopi holenderscy specjaliści z Aptus Holland przygotowali dla hodowców specjalną odżywkę, która zawiera w sobie tzw. bufory pH czyli wapń i magnez - substancje mineralne, konieczne dla prawidłowego rozwoju roślin, jak i do utrzymywania stałego poziomu pH. Oprócz tego RO Water Conditioner zawiera bor, miedź i żelazo korzystnie wpływające na rozwój. Dzięki temu woda poddana procesowi odwróconej osmozy będzie idealnie dopasowana do potrzeb twoich roślin.
Pamiętaj! Uprawa konopii indyjskich jest zakazana na terenie Polski. Powyższy artykuł dotyczy konopi włóknistej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1186 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Good job
2024-05-15
Bardzo szybko z bardzo fajnymi gratisami. Polecam gorąco. Najlepszy sklep w kraju
pixel