2020-12-18

Nawozy - garść informacji

Ziarno zostało zasiane… i co dalej? Jednym z najważniejszych elementów hodowli roślin są nawozy, których będziemy używać. To one dostarczają substancji odżywczych tak potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju (dokładne informacje na temat najważniejszych związków chemicznych zawartych w nawozach znajdziesz w artykule: NPK czyli chemia Twojego ogrodu). To jakich używamy nawozów ma duże znaczenie zarówno jeśli chodzi o rozwój, zdrowie jak i plony, które roślina przyniesie. W artykule przyjrzymy się różnym rodzajom nawozów, wytłumaczymy kiedy należy je stosować oraz, co niemniej ważne, kiedy zaprzestać ich stosowania.

 

 

Nawozy podstawowe

 

Jak sama nazwa wskazuje są to nawozy, bez których nie może się obejść żaden hodowca. Zawierają najważniejsze substancje odżywcze N-P-K w odpowiednich proporcjach, tak aby nasze rośliny rosły zdrowe i silne. Są dwa ważne kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze tego typu nawozów: medium uprawowe oraz faza rozwoju.

 

 

 

Wybieramy nawóz podstawowy w zależności od tego na jakim podłożu rośliny rosną. Nawozy do hodowli w ziemi różnią się od nawozów stosowanych w uprawie w włóknie kokosowym czy od nawozów używanych w systemach hydroponicznych. Bardzo często nawozy coco czy hydro są dwuskładnikowe (A i B) i należy pamiętać, aby serwować roślinom dokładnie te same ilości jednego jak i drugiego składnika.  

 

Od fazy rozwoju zależy jakie potrzeby mają rośliny, więc zwykle wraz z jej zmianą przychodzi czas na zmianę nawozów. Nie dzieje się tak jednak zawsze, niektórzy producenci dostarczają nawozy, których używamy przez cały czas życia rośliny - takie rozwiązania najczęściej zdarzają się w przypadku nawozów do kokosu. Zwykle sprawa wygląda bardzo prosto, roślina sama, bądź z powodu naszej interwencji zaczyna kwitnąć i wtedy nadchodzi moment przejścia z nawozów na fazę wzrostu na nawóz podstawowy na fazę kwitnienia.

 

 

 

Ukorzeniacz

 

Nawozy ukorzeniające pełnią bardzo ważną rolę na początku cyklu życia rośliny. Nietrudno się domyślić do czego służą: oddziałują pozytywnie na rozwój korzeni, zmniejszają stres przy przesadzaniu i przyspieszają wzrost. Substancje organiczne zawarte w ukorzeniaczach przekształcane są przez komórki korzeni w hormony wzrostu. Oczywiście skład poszczególnych ukorzeniaczy różni się w zależności od marki, jednak pewne rzeczy pozostają bez zmian: są bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu oraz są nieocenione przy przesadzaniu roślin czy innych sytuacjach stresowych. Jeśli mamy podejrzenia, że z naszym systemem korzeniowym jest coś nie tak to ukorzeniacz z pewnością może pomóc w podobnej sytuacji. Tego typu nawozy używamy też przy klonowaniu, aby przyspieszyć  rozwój korzenia. 

 


 

Oprócz witamin, aminokwasów i pierwiastków śladowych, ukorzeniacze mogą zawierać pozytywne grzyby mikoryzowe wchodzące w symbiozę z korzeniami. Warto wówczas pamiętać, że stosowanie w tym samym czasie nawozów o wysokiej zawartości mineralnego fosforu może zaszkodzić lub nawet uniemożliwić zaistnienie tej korzystnej dla rośliny symbiozy. Jeśli zaś chodzi o grzyby, których nie chcielibyśmy widzieć w pobliżu naszych roślin, czy inne patogeny i szkodniki to ukorzeniacz służy do tego by roślina miała siłę się im przeciwstawić.

 

Enzymy

 

Aby poprawić wchłanianie przez roślinę składników odżywczych, wzmocnić jej odporność oraz przyspieszyć rozkładanie się obumarłych korzeni konieczne jest używanie enzymów. Nie wolno lekceważyć zagrożenia wynikającego z obumierających martwych korzeni - jest to środowisko, w którym bardzo łatwo mogą namnażać się patogeny zagrażające naszej roślinie. 

 

Podobnie jak w naszym żołądku enzymy, które serwujemy naszym roślinom, odpowiedzialne są za trawienie. Dzięki ich działaniu martwe korzenie zamiast w wylęgarnie niebezpiecznych związków zostaną zamienione w substancje mineralne i cukry, tak potrzebne dla rozwoju rośliny. Używanie enzymów zmniejsza też znacznie prawdopodobieństwo gnicia w systemie korzeniowym. Najlepiej używać enzymów przez cały czas życia rośliny.
Booster

 

Stymulatory kwitnienia to dość szeroka gama produktów, niektórzy producenci mają w swojej ofercie nawet więcej niż jeden produkt tego rodzaju. Łączy je jedno: mają poprawić jakość i ilość plonów. Często też producenci zwracają uwagę na poprawę smaku produktu. 

 

Boostery mogą dostarczać duże ilości fosforu i potasu - najważniejszych pierwiastków dla fazy kwitnienia rośliny, mogą zawierać aminokwasy i witaminy, często też zawierają magnez lub siarkę. Producenci imają się różnych sposobów, aby umożliwić ich klientom jak największe zbiory. Stymulatory można używać zarówno we wczesnym jak i późnym kwitnieniu, grunt to trzymać się wytycznych producenta. Działanie ich często polega na usprawnieniu procesu fotosyntezy poprzez zwiększenie ilości chlorofilu w komórkach liści, dzięki czemu roślina jest w stanie produkować więcej cukrów, które później staną się budulcem bujnych pąków.

 

Dodatki

 

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów nawozów, bez których trudno sobie wyobrazić porządną hodowlę, producenci mają zwykle w swojej ofercie kilka rodzajów nawozów dodatkowych. Przyjrzyjmy się im pokrótce. 

 

Jednym z najważniejszych jest PK 13/14 - nawóz niezwykle przydatny, używany w trakcie kwitnienia i odpowiadający na zapotrzebowanie rośliny na fosfor i potas. Jeśli nasz booster nie zawiera fosforu i potasu zakup tego nawozu jest wręcz konieczny!

 

CaMg - zarówno wapń jak i magnez to bardzo ważne pierwiastki, przyczyniające się do prawidłowego rozwoju rośliny. Niestety często nie ma ich w składzie nawozów podstawowych i mogą pojawić się ich niedobory, więc warto mieć na półce nawóz z wysoka zawartością tych składników. 

 

Osobne pierwiastki - niektórzy producenci mają w swojej ofercie roztwory poszczególnych pierwiastków, które mogą być użyteczne dla rozwoju rośliny. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, jeśli udało nam się konkretnie zdiagnozować niedobór trawiący naszą roślinę. (Dla ułatwienia polecam rozdział Niedobory).

 

Nawozy na bazie krzemu - poprawiają kondycję rośliny, aby lepiej radziła sobie z sytuacjami stresowymi, zwłaszcza wywołanymi za wysoką temperaturą oraz pomaga przy atakach szkodników bądź grzybów. Dzięki temu pierwiastkowi rośliny rosną mocniejsze, a co za tym idzie są w stanie utrzymać na swych łodygach większe plony. Z pewnością warto zakupić podobne odżywki jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym roślinom warunków idealnych np. outdoor. 

 

Aminokwasy - mogą być bardzo pomocne podczas całego cyklu rośliny, a już zwłaszcza w momencie formowania się pąków. Przed zakupem warto jednak sprawdzić czy nasz booster już ich nie ma w swoim składzie.

 

Flush - nawozy używane do wypłukiwania substratu i roślin z ciężkich związków mineralnych. Najczęściej używane pod koniec życia rośliny do tzw. płukanki. Mogą się również przydać przy nadmiarach, gdy np. zdarzyło nam się przesadzić z nawozem lub do płukania keramzytu po zakończonej uprawie. 

 

Regulatory pH - to odżywki, dzięki którym możemy regulować pH naszego roztworu, rzecz absolutnie fundamentalną dla każdej hodowli.

 

 

 

Środki ochrony roślin - jak sama nazwa wskazuje są to nawozy stosowane podczas gdy nasze rośliny zostały zaatakowane przez szkodniki czy grzyby. Producenci zgodnie twierdzą, że używanie ich systematycznie w ramach prewencji poprawia kondycję rośliny i sprawia, że jest ona mniej wrażliwa na atak w przyszłości. 
Nawozy organiczne

 

Wielu producentów wychodząc naprzeciw zainteresowaniu klientów ma w swojej ofercie nawozy organiczne. Są to zarówno nawozy podstawowe jak i ukorzeniacze, boostery czy aminokwasy. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Hodowla organiczna.

 

 

Polecane
Canna Hydro Vega A+B - wzrostCanna Hydro Vega A+B - wzrost
64,42 zł - 349,99 zł
Canna Aqua Vega A+B - wzrostCanna Aqua Vega A+B - wzrost
63,88 zł - 299,99 zł
Canna Boost - stymulator kwitnieniaCanna Boost - stymulator kwitnienia
93,68 zł - 1 871,85 zł
Canna Cannazym - zdrowe podłożeCanna Cannazym - zdrowe podłoże
29,75 zł - 549,99 zł
Canna Terra Flores - kwitnienieCanna Terra Flores - kwitnienie
29,99 zł - 269,99 zł
Canna Terra Vega - wzrostCanna Terra Vega - wzrost
29,76 zł - 274,99 zł
DutchPro Soil Grow A+B - wzrostDutchPro Soil Grow A+B - wzrost
67,49 zł - 469,31 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-11
Fast delivery, friendly and quick customer support Can only recommend
2024-05-09
Wysłano mi 2 paczki zamiast jednej, ale przynajmniej szybko zrealizowane zamówienie
pixel