2021-06-30

Jak osiągnąć doskonałe plony w uprawach CBD, CBG

Wszyscy hodowcy konopi starają się wydobyć maksimum ze swoich roślin i jest kilka czynników, zarówno w trakcie uprawy jak i po jej zakończeniu, które mogą w tym pomóc. W tym artykule postaramy się omówić parę wskazówek, które pomogą Ci w uzyskaniu pokaźnych zbiorów o najwyższej jakości.

 

     Cierpliwość

 

Podczas uprawy konopi cierpliwość jest bardzo pożądaną cechą charakteru. Częstym błędem początkujących hodowców są zbyt wczesne zbiory. Brak cierpliwości w wytrwaniu do odpowiedniego momentu sprawia, że nasze plony będą gorszej jakości, niż gdybyśmy wstrzymali się ze zbiorem o tydzień czy czasem nawet o kilka dni. W rzeczywistości większość produkcji olejków eterycznych i terpenów z rośliny konopi ma miejsce w ostatnich tygodniach kwitnienia.

 

szczyt

 

Również w późniejszych stadiach kwitnienia kwiatostany konopi mogą znacznie się zagęścić. Innymi słowy, wczesny zbiór nie tylko poważnie wpływa na jakość, zapach i smak kwiatów, ale może również drastycznie zmniejszyć wielkość naszych zbiorów.

 

Średni czas kwitnienia rośliny konopi wynosi osiem tygodni. Jednak, aby zdecydować się na najlepszy czas na zbiory, należy zwrócić szczególną uwagę na rozwój trichomów na  kwiatach. Za pomocą jubilerskiej lupy lub kieszonkowego mikroskopu można dokładnie przyjrzeć się włoskom na kwiatach konopi. W miarę dojrzewania kwiatów trichomy zmieniają kolor z przezroczystego na mleczny, a potem na bursztynowy. Optymalnym czasem zbiorów jest moment gdy większość słupków (małych włosków na kwiatostanach) zmieni kolor z białego na brązowy lub pomarańczowy.

 

trichomy

 

     Flush

 

Cierpliwość przydaje się również przy procesie płukania roślin (z ang. flush). Jest to bardzo ważny proces hodowli, często lekceważony przez początkujących hodowców. Proces ten służy wypłukaniu z naszych roślin substancji mineralnych, którymi żywiły się rosnąc i przybierając na wadze. W zależności od tego jakich nawozów używaliśmy może to trwać tydzień - uprawa organiczna i od 10 do 14 dni przy uprawie mineralnej. Wystarczy do tego woda o odpowiednim pH. Można też w celu usprawnienia procesu, dodać specjalny środek przyspieszający wypłukiwanie soli z rośliny. 

 

Jeśli zlekceważymy ten krok lub zwyczajnie zabraknie nam cierpliwości, by przeprowadzić go odpowiednio długo to odbije się to zarówno na smaku jak i zapachu plonu.

   

 Trymowanie

 

Gdy już jesteśmy po zbiorach należy zająć się trymowaniem czyli po prostu pozbywaniem się niepotrzebnych części rośliny. Istnieje wiele różnych podejść do przycinania kwiatów konopi, w tym metody przycinania na mokro, na sucho oraz metody automatycznego przycinania. Każdym z tych sposobów możemy uzyskać produkt wysokiej jakości. Popularnym błędem jest przetwarzanie kwiatów częściej niż jest to konieczne, może to spowodować obniżenie jakości i wzrost bezsensownego nakładu pracy. Jeśli brak nam cierpliwości warto zaopatrzyć się w trymer, zaoszczędzi nam to sporo czasu.

 

sekator

 

Dobrze jest zacząć od usunięcia dużych liści wiatrakowych. Przycinanie liści cukrowych, jest już preferencją osobistą, niektórzy wolą się ich pozbyć zupełnie inni obcinają najdłuższe, pozostali wszystkie - w grę wchodzą tu głównie walory smakowe. Kwiaty traktowane delikatnie zachowają większe ilości terpenów i olejków eterycznych.

 

      Suszenie

 

Nasze zbiory powinniśmy suszyć w ciemności, w temperaturze około 21°C, przy wilgotności nie przekraczającej 50%. Koniecznie musi być tam zapewniony ciągły ruch powietrza, uzyskany za pomocą wentylatorów, jednak żaden z wentylatorów nie powinien dmuchać bezpośrednio na kwiaty. W zależności od odmiany suszenie może trwać od 7 do 14 dni.

 

Wszystkie sposoby na przyszające proces jak bardzo szybkie podnoszenie temperatury np. suszarką lub mikrofalówką zupełnie zepsują smak i aromat.

 

sloiki

 

     Przechowywanie

 

Gdy rośliny wyschną do tego stopnia, że łodygi łamią się zamiast wyginać, możemy odrywać z nich poszczególne kwiatostany i umieścić je w słoikach czy innych hermetycznie zamkniętych pojemnikach. Aby uzyskać jak najlepszy smak i aromat poddamy je procesowi zwanemu curing’iem. Co jakiś czas, raz na dzień lub dwa, powinniśmy pojemniki otworzyć na kwadrans, aby kwiaty mogły nieco pooddychać. Można je wówczas nieco przemieszać. Aby zachowały odpowiedni poziom wilgotności warto używać do tego procesu specjalnych regulatorów, które umieszczamy wraz z kwiatami w pojemnikach. Cały proces może trwać od dwóch do nawet ośmiu tygodni, a zależy to w dużej mierze od gatunku rośliny oraz preferencji hodowcy.

 

     Podsumowanie

 

Zarówno w trakcie hodowli, podczas zbiorów, jak i później, gdy leżą one spokojnie w słoikach, doświadczony hodowca musi wykazać się cierpliwością. Jeśli z sumiennością będziemy trzymać się kilku prostych zasad nasze plony okażą się z pewnością zachwycające.

 

Pamiętaj! Uprawa konopii indyjskich jest zakazana na terenie Polski. Powyższy artykuł dotyczy konopi włóknistej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1186 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Bardzo szybko z bardzo fajnymi gratisami. Polecam gorąco. Najlepszy sklep w kraju
2024-05-10
Wszytko Na Najwyższym Poziomie , Extra Szybką Paczka
pixel