2022-07-19

Ja używać światła UV w hodowli?

Używanie światła UV w trakcie hodowli konopi jest pomysłem stosunkowo nowym, jednak wielu growerów uważa korzystanie z nich za absolutną konieczność. Głównym celem jest zwiększenie produkcji żywicy w kwiatostanach, ale to nie jedyna korzyść. Światło UV redukuje ilość szkodników i czynników chorobowych, które mogą zagrozić roślinie. Wpływa też pozytywnie na procesy wzrostowe. Trzeba go jednak używać z głową. Jak to robić? Dowiesz się tego w tym artykule.

 

 

     Co to jest światło ultrafioletowe?

 

 

Ultrafiolet to rodzaj światła niewidocznego dla człowieka. Światło UV składa się z trzech sekcji: UV-A, UV-B i UV-C. W typowy słoneczny dzień przeciętna roślina może spodziewać się otrzymania około 95% światła UVA i 5% światła UVB. Należy pamiętać, że światło UVC nie występuje w warunkach naturalnych, nie będziemy go też wykorzystywać w naszej uprawie.

 

     Jak światło UV wpływa na rośliny?

 

Rośliny ewoluowały przez miliony lat w warunkach naturalnego oświetlenia. Proces ich udomowienia trwał kilkadziesiąt tysięcy lat. W warunkach zamkniętych pod sztucznym oświetleniem hodujemy je dopiero od stu lat, więc warto zdać się na wynikające z ewolucji uwarunkowania i starać się odtworzyć warunki panujące w środowisku naturalnym - oczywiście tylko te, które sprzyjają rozwojowi rośliny. 

 

Rozumiejąc te mechanizmy możemy sprawić, aby nasze rośliny dawały np. bardziej soczyste plony, a jednym z najlepszych pomysłów na to jest właśnie używanie światła UV. Zaobserwowano, że konopie rosnące w wysokich górach, gdzie atmosfera jest rzadsza i przepuszcza więcej promieniowania UVB są bardziej żywiczne od ich sióstr rosnących w nizinach. Wynika to z faktu, że żywica, a przy tym zawarte w niej kannabinoidy to dla konopi substancje ochronne mające na celu zredukowanie szkodliwego działania światła bogatego w UV. 

 

 

 

     Jakie zagrożenia wynikają ze stosowania UV?

 

 

Można się więc zadać sobie pytanie: czy skoro światło UVB jest dla nas naszych roślin szkodliwe to czy powinniśmy go używać? Odpowiedź jest jasna: tak, jednak trzeba to robić rozważnie. UVB powinno być stosowane przez około 2 godziny dziennie, w środku zaprogramowanego przez nas czasu naświetlania. Co do tego czy powinno być używane od początku życia rośliny czy tylko od środka fazy kwitnienia gdy formułują się kwiatostany zdania są podzielone. Jednak z pewnością używanie go w trakcie kwitnienia podniesie żywiczność naszych roślin, a wraz z nią podniesie się poziom kannabinoidów.

 

 

     Jakie są  korzyści  z korzystania z UV?

 

 

Oprócz wspomnianej już kilkukrotnie zwiększonej produkcji żywicy, która wpływa zarówno na ilość jak i moc oraz smak plonu (żywica jest bogata w trichomy) nie bez znaczenia jest również działanie przeciwgrzybiczne. UVB redukuje zagrożenie ze strony mączniaka prawdziwego, który potrafi bardzo osłabić naszą roślinę, doprowadzając do jej śmierci, gdyż walka z nim jest bardzo trudna. Są też szkodniki jak mączliki i wciornastki, które także nie przepadają za tego rodzaju światłem i używanie go w hodowli znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się ich.

 

 

     Podsumowanie

 

 

Światło UV może być naszym potężnym sojusznikiem jeśli chodzi o uprawę konopi indoor. Jego wykorzystanie może znacznie poprawić jakość naszych plonów w dodatku chroniąc rośliny przed zagrożeniami. Pamiętaj, aby używać tylko lamp od sprawdzonych producentów, które mają odpowiednie widmo światła. Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie ich w naszym sklepie.

 

 

 

Pamiętaj! Uprawa konopi indyjskich jest zakazana na terenie Polski. Powyższy artykuł dotyczy konopi włóknistej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Bardzo szybka dostawa. Pelen profesjonalizm
2024-05-15
Bardzo szybko z bardzo fajnymi gratisami. Polecam gorąco. Najlepszy sklep w kraju
pixel