2020-12-04

Growboxy - pomieszczenia uprawowe

 Jeśli decydujemy się na uprawę domową w stylu indoor najważniejszym naszym zadaniem jest stworzenie roślinom idealnych warunków do rozwoju. Są dwie opcje wykonania tego planu: zbudowanie samodzielnie odpowiedniego pomieszczenia bądź zakup gotowego growboxa, gotowe zestawy kupisz na naszej stronie. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom wynikającym z budowy/zakupu podobnego pomieszczenia oraz wskażemy kilka istotnych punktów, o których należy pamiętać przy hodowli w growboxie.

 

Światło

Jednym z najważniejszych elementów hodowli indoor jest oświetlenie. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Odpowiednie światło dla twojej hodowli. Aby maksymalnie wykorzystać światło produkowane przez lampę, ściany wewnątrz growboxa muszą być wyłożone tworzywem charakteryzującym się wysoką refleksyjnością. Najczęściej w tym celu stosuje się mylar - srebrną folię odbijającą światło w ponad 90%. Można też dostać growboxy o białych ścianach. Jest to spory plus, gdyż światło odbite od ścian “nie marnuje” się tylko dociera do roślin, które mogą je wykorzystać w procesie fotosyntezy.

Nie bez znaczenia pozostaje też światłoszczelność, pomimo nieraz potężnych lamp wykorzystywanych w hodowli indoor, poza growboxa nie wydostaje się ani jeden promień światła, dzięki czemu sama hodowla jest dyskretna i nie rzuca się w oczy.

 

Wentylacja

 

Ogromną korzyścią wynikającą z hodowli  w growboxie jest możliwość kontroli klimatu w jakim żyją rośliny. Markowe growboxy są szczelne, dzięki czemu sami możemy sterować wymianą powietrza, co pozwala na precyzyjne kreowanie takich parametrów jak temperatura czy wilgotność, które mogą zadecydować o sukcesie bądź katastrofie danej hodowli.

 

Są dwa rodzaje otworów wentylacyjnych: pasywny - zabezpieczony siatką powstrzymującą kurz i inne drobinki czy owady przed dostaniem się do naszej przestrzeni uprawowej oraz aktywny (tzw. rękaw) - w nim montujemy np. wentylator i dzięki niemu wtłaczamy bądź wyprowadzamy powietrze z growboxa.

 

Dzięki swojej nieprzepuszczalności growbox doskonale pomaga w pozbyciu się niechcianych zapachów. Wystarczy podłączyć do wentylatora filtr węglowy i ustawić wentylator tak aby wydmuchiwał powietrze z przestrzeni uprawowej na zewnątrz. Aktywny węgiel zawarty w filtrze pochłania niepożądane zapachy i poza growboxa wydostaje się powietrze pozbawione woni. Dzięki temu growboxy świetnie spisują się również jako suszarnie.  

Kontrola klimatu

 

Growbox dzięki swojej szczelności pozwala nam przy użyciu wentylatora i stacji pogody kontrolować poziomy temperatury. Do kontrolowania temperatury najlepiej wykorzystać specjalny sterownik wentylacji wyposażony w urządzenie do pomiaru temperatury (dostępne są również wentylatory z wbudowanym podobnym sterownikiem). Działa to na prostej zasadzie: podłączamy go do wentylatora, zawieszamy elektrodę pomiarową mniej więcej na środku growboxa i ustawiamy żądaną temperaturę. Wentylator w miarę swoich możliwości ustali temperaturę na żądanym poziomie. Są oczywiste ograniczenia tego typu urządzeń, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż w growboxie to nie uda się działaniem wentylatora obniżyć temperatury wewnątrz.

 

Kolejną zaletą wynikającą ze szczelności growboxa jest możliwość kontrolowania wilgotności. Jeśli zależy nam na jej podniesieniu wystarczy wsadzić do środka nawilżacz powietrza. Jeżeli zaś na obniżeniu należy zwiększyć obroty wentylatora lub ewentualnie użyć osuszacza. Zarówno w przypadku kontrolowania wilgotności jak i temperatury nieodzownym jest zakup stacji pogody wyposażonej w elektrodę. Rejestruje ona warunki zarówno w growboxie jak i poza nim dzięki czemu możemy w najefektywniejszy sposób wykorzystywać posiadany przez nas sprzęt i tworzyć dla naszych roślin warunki idealne.

  

Stelaż
   
Niewątpliwym plusem wynikającym z posiadania growboxa jest jego stelaż, na który jest naciągnięty materiał. Stelaż ten używamy zawieszenia lamp, filtrów węglowych, wentylatorów, zasilaczy czy generatorów CO2. W związku z tym, że zarówno oświetlenie i filtr mogą sporo ważyć, nie warto na zakupie growboxa oszczędzać, zwłaszcza jeśli chodzi o uprawy dużych rozmiarów, dla których konieczne są ciężkie filtry węglowe. Stelaż może też służyć jako rusztowanie dla siatek wykorzystywanych przy treningu roślin.  

  

Podłoga

 

Istotnym elementem każdego growboxa jest jego podłoga, zawsze wodoszczelna, co niekoniecznie musi, ale może się przydać. Zwłaszcza jeśli używamy systemu hydroponicznego, z którego w przypadku awarii może się wydostać woda. 

  

Samodzielna budowa

 

Jeśli mamy w sobie żyłkę majsterkowicza lub postanowiliśmy oszczędzić i sami zbudować growbox musimy pamiętać o wszystkich wymienionych wyżej rzeczach. Przede wszystkim growbox musi być szczelny! Jeśli nie będzie spełniał tej podstawowej funkcji nie umożliwi nam stworzenia roślinom odpowiednich warunków, nie pozbędziemy się też niechcianych zapachów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 1216 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Ok
2024-06-11
Good job
pixel