2021-07-22

Flush - słowo o płukaniu roślin

Płukanie roślin konopi to kontrowersyjny temat. Niektórzy hodowcy uważają, że jego użyteczność to mit, podczas gdy inni są przekonani o niezbędności tego procesu, bez którego nie uda nam się otrzymać najbardziej soczystych pąków. W tym artykule przyjrzymy się tej technice i spróbujemy wytłumaczyć czemu jest istotna.     Podstawy spłukiwania konopi

 

Flush, czyli płukanie roślin, ma jeden cel: usunięcie większości składników odżywczych z okolic systemu korzeniowego, zachęcając w ten sposób roślinę do wykorzystywania niezasymilowanych soli i składników odżywczych, które wciąż pozostają w roślinie.

 

szczyt

 

Jest to dość prosty proces. Zasadniczo oznacza nadmierne nawadnianie roślin konopi przy użyciu samej wody w celu wypłukania wszelkich pozostałych minerałów z podłoża uprawowego. To skutecznie zagłodzi roślinę, powodując, że zaczyna żywić się wewnętrznymi zapasami minerałów, które następnie ulegają wyczerpaniu.

 

Cały szkopuł tkwi w tym, by tak wyregulować czas, aby roślina zużyła wszystkie zgromadzone minerały dokładnie w momencie, w którym ma dojść do zbioru. Zbyt wczesne rozpoczęcie płukania może pozostawić roślinę niedożywioną w ważnym okresie fazy kwitnienia, natomiast zbyt późne rozpoczęcie nie pozostawi wystarczająco dużo czasu na wypłukanie wszystkich minerałów.     Kiedy spłukiwać?

 

Dokładny moment rozpoczęcia płukania roślin konopi będzie zależał od używanego podłoża uprawowego. Jeśli używasz gleby, zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie płukania na około dwa tygodnie przed czasem zbiorów. Więc jeśli uprawiasz odmianę, która ma ośmiotygodniowy okres kwitnienia, będziesz chciał zacząć eliminować te składniki odżywcze pod koniec szóstego tygodnia. W razie wątpliwości miej oko na trichomy swoich roślin. Gdy kilka pierwszych zacznie zmieniać się z przezroczystych w mleczne, wiesz, że wkraczasz w ostatni okres kwitnienia, co oznacza, że ​​nadszedł czas, aby rozpocząć płukanie. 

Tymczasem rośliny uprawiane w włóknie kokosowym zazwyczaj wymagają spłukania tylko w ostatnim tygodniu przed zbiorami. Powodem tej różnicy są różne sposoby wiązania składników odżywczych i udostępniania ich korzeniom na różnych podłożach uprawowych.

 

W systemach hydro/aeroponicznych, w których możemy bardzo szybko wymienić całe medium dostępne dla rośliny czas potrzebny na przepłukanie to około 3-4 dni. 

 

     Jak spłukiwać?

 

Płukanie polega na użyciu wody do rozpuszczenia minerałów w podłożu uprawowym w celu ich wypłukania. Z tego powodu dobrym pomysłem jest używanie wody, która jest letnia – zwykle między 22 a 25 stopni Celsjusza – i o pH między 5,8 a 6,5, ponieważ zwiększy to rozpuszczalność tych soli.

 

produkty

 

Czynność spłukiwania jest prosta – za pierwszym razem, wystarczy bardzo obficie podlać doniczkę, w której rośnie roślina, pozwolić wodzie spłynąć, a następnie powtórzyć to około 10-15 minut później. Od tego momentu aż do zbiorów podlewamy roślinę wodą pozbawioną składników odżywczych.

 

Wielu producentów ma w swojej ofercie środki przyspieszające ten proces. Nie są one niezbędne, ale z pewnością poprawią wypłukiwanie soli.

 

Oprócz termometra i miernika pH przyda nam się miernik EC. Dzięki niemu możemy zmierzyć ilość substancji odżywczych w wodzie wypłukiwanej z doniczki/systemu. Gdy z każdym kolejnym podlaniem, będzie ich mniej, znaczy to, że płukanie przebiega sprawnie.

 

bluelabCechą charakterystyczną udanego spłukiwania są żółte liście, szczególnie w dolnej części rośliny. Dzieje się tak, gdy roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych z gleby, więc kieruje zgromadzone minerały na wierzch gdzie dojrzewają kwiaty.

 

Pamiętaj! Uprawa konopi indyjskich jest zakazana na terenie Polski. Powyższy artykuł dotyczy konopi włóknistej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Polecam
2024-05-07
Zależało mi na szybkości realizacji i tak było. Super.
pixel