Trening cz. 1 - LST

2021-08-19
Trening cz. 1 - LST

Konopie siewne to silna, energiczna i szybko rosnąca roślina, która bardzo dobrze reaguje na techniki optymalizacji upraw, takie jak: przycinanie; rozmnażanie przez sadzonki; uprawa hydroponiczna i nie tylko. W tym artykule będziemy mówić o bardzo przydatnej technice zarówno dla hodowców outdoor, jak i indoor: LST (Low Stress Training - trening o niskim poziomie stresu). Ta technika wywodzi się z sektora rolniczego, gdzie od pokoleń uprawia się w ten sposób winnice i sady przy użyciu różnych technik, aby ułatwić zbiory i poprawić wydajność plonów.     Po co trenować rośliny?

 

Najczęstszym zastosowaniem treningu jest ograniczenie wysokości naszych roślin konopi np. by utrzymać wierzchołki rośliny w odpowiedniej odległości od naszych lamp do uprawy w pomieszczeniach. Możemy zginać i manipulować ich strukturą, bez konieczności przycinania ich czy innych stresogennych działań.

 

 

 

Jest to technika, która sprzyja rozwojowi gałęzi wtórnych i maksymalizuje ekspozycję na światło dolnych części rośliny, co będzie zachęcać do tworzenia pąków na całej roślinie, zamiast w jednym centralnym konarze. Jest to zdecydowana zaleta w sytuacjach o dużej wilgotności w okresie kwitnienia, ponieważ wyhodowanie jednego ogromnego kwiatostanu powoduje, że rośliny są znacznie bardziej podatne na pleśń lub gnicie pąków, niż gdybyśmy wytworzyli większą ilość mniejszych kwiatów, równomiernie rozmieszczonych na całej roślinie.

 

Kolejną zaletą równomiernego rozłożenia kwiatostanów jest to, że wszystkie pąki będą gotowe w tym samym czasie, w przeciwieństwie do niewytrenowanych roślin, w których górne kwiaty dojrzewają przed dolnymi. Pozwala to hodowcom na bardziej wydajną pracę w czasie zbiorów, ścinanie całych roślin, bez konieczności obcinania wierzchołków i późniejszego ścięcia dolnych pąków.

 

     Co się dzieje, gdy trenujemy rośliny?

 

Dzięki zjawisku znanemu jako fototropizm – kiedy wzrost rośliny reaguje na bodziec świetlny – zacienione części łodygi zaczną wytwarzać więcej hormonów wzrostu, zwanych auksynami, które zwiększają wydłużenie komórek po zacienionej stronie rośliny, co sprawia, że pojawiają nam się w tych miejscach nowe wierzchołki, które w przyszłości rozrosną się w kwiatostany. Gdy gałęzie drugorzędowe są już dobrze uformowane dzięki lepszej ekspozycji na światło, możemy również zacząć je wyginać, kierując energię na gałęzie trzeciorzędowe lub możemy zdecydować się na rozpoczęcie kwitnienia w tym momencie, w zależności od dostępnej powierzchni i liczby uprawianych roślin.

 

fiolet

 

Jeśli ten trening jest powtarzany w miarę potrzeby przez cały etap wzrostu i kontynuowany w okresie rozciągania (na początku kwitnienia), ta metoda pozwala nam uzyskać bardziej jednorodny i równomierny baldachim roślin kwitnących, podobny do SCROG (Screen of Green), wypełniając przestrzeń do maksimum idealnie oświetlonymi kwiatami, a nie w pozycji pionowej, gdzie dolne pąki również nie dojrzeją z powodu braku światła.

 

     Kiedy rozpocząć trening?

 

Większość hodowców zaczyna trenować swoje rośliny, gdy mają od 3 do 6 pięter lub par liści. W tym młodym stadium rozwoju rośliny jej łodyga jest giętka i łatwo wygina się bez ryzyka złamania, ale gdy roślina się starzeje, łodyga gęstnieje i staje się sztywniejsza, co uniemożliwia trening. Oczywiście możemy kontynuować trenowanie gałęzi drugorzędowych lub trzeciorzędowych w miarę wzrostu roślin, a główną zaletą LST nad przycinaniem jest to, że możemy trenować roślinę przez cały okres kwitnienia, jeśli potrzebujemy kontrolować wysokość, podczas gdy przycinanie w takim późny etap cyklu będzie stresować rośliny, spowolni ich rozwój i opóźni dojrzałość.

 

     Jak trenować rośliny?

 

Naturalna elastyczność gałęzi konopi sprawia, że ​​stosunkowo łatwo zginać łodygę i gałęzie bez zatrzymywania wzrostu, o ile będziemy ostrożni.

 

trening

 

Za pomocą sznurka możemy zakotwiczyć górę rośliny kilka węzłów poniżej rosnącej końcówki, do stałego punktu w pobliżu. W wielu przypadkach możemy przymocować sznurek do krawędzi doniczki lub wbity w ziemię patyk lub haczyk. Zaczynamy od lekkiego zgięcia łodygi i stopniowego zwiększania napięcia dzień po dniu, aż jesteśmy zadowoleni z pozycji. Zwróć uwagę na reakcję rośliny. Nie napinaj zbyt mocno sznurka i pamiętaj, że elastyczność gałęzi może się różnić w zależności od rośliny.

 

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty przy użyciu tej techniki, musimy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, nie używaj zbyt cienkiego sznurka, który mógłby zachowywać się jak ostry drut, przecinając lub ściskając gałąź w miarę naprężania lub wzrostu gałęzi.

 

Do wygięcia gałęzi można użyć miękkich plastikowych opasek lub innego elastycznego, grubego materiału, co pozwoli uniknąć uszkodzenia rośliny. Używanie grubego, kolorowego sznura w pomieszczeniach sprawia, że ​​jest on dobrze widoczny, co pomaga nam uniknąć zahaczania siebie lub naszego sprzętu podczas pracy w ogrodzie, co w przeciwnym razie mogłoby się łatwo zdarzyć, gdy mamy coś przypominającego pajęczynę złożoną z wielu sznurków i podpór otaczających rośliny.

 

trening 2

 

Aby jak najlepiej wykorzystać rośliny, trening najlepiej wykonywać wieczorem lub tuż przed wyłączeniem lamp w uprawach wewnętrznych, pozostawiając resztę nocy roślinom na regenerację, zazwyczaj możemy zobaczyć, jak rośliny zareagują następnego dnia, ponieważ ponownie zwracają szczyty w stronę światła i przygotowują się na nowy, słoneczny dzień.

 

Praktycznym i skutecznym sposobem trenowania roślin konopi jest użycie kratki lub siatki do oddzielenia i podparcia gałęzi. Można to zrobić w sposób bardzo podobny do uprawy SCROG, z kratką/siatką umieszczoną poziomo nad rośliną, a gałęzie przeplatane przez otwory, aby utrzymać je na miejscu i wyrzeźbić roślinę zgodnie z potrzebami hodowcy. Kratka/siatka może być również umieszczona pionowo, co pozwala hodowcy trenować roślinę w dwóch wymiarach, podobnie jak drzewa owocowe espalier, jest to świetny sposób na podtrzymywanie roślin i oszczędność miejsca w ogrodzie.

 

jablon

 

Trzecią metodą użycia kratki/siatki, która jest bardzo popularna w uprawie konopi, jest zastosowanie kratki rurowej całkowicie otaczającej roślinę. Jest to metoda preferowana przez hodowców outdoor na zachodnim wybrzeżu USA, gdzie rośliny mogą rosnąć do naprawdę potwornych rozmiarów, uprawiane na kopcach ziemi lub w ogromnych, inteligentnych doniczkach o pojemności 1500 litrów lub większej. Warstw siatki kratowej otaczające roślinę, używa się, aby zapewnić pełne wsparcie dla długich gałęzi obciążonych ciężkimi pąkami.

Można stosować różne rodzaje krat: specjalnie wykonana sztywna lub elastyczna siatka z tworzywa sztucznego; ozdobne drewniane kraty; metalowe ogrodzenia; w przypadku większych roślin niektórzy hodowcy używają nawet stalowej siatki z prętów zbrojeniowych stosowanej w zbrojonym betonie, co daje naprawdę solidne wsparcie. Upewnij się, że cokolwiek użyjesz, nie wbije się w łodygi ani ich nie uszkodzi, gdy rośliny poruszają się na wietrze.

 

wieli krzak     Trening siłowy dla roślin

 

Innym podejściem do treningu roślin konopi jest stosowanie niewielkich ciężarków do delikatnego i stopniowego zginania gałęzi, co pozwala hodowcom na kształtowanie roślin, otwieranie ich na większą ekspozycję na światło, zwiększenie rozgałęzień wtórnych, a jednocześnie wzmacnianie gałęzi i przygotowanie ich do dużej wagi pąków w przyszłości. Ta metoda może być szczególnie przydatna w uprawie outdoor, gdzie użycie niewielkich ciężarków ma tę zaletę, że pozwala roślinom poruszać się i kołysać na wietrze, co w połączeniu z ciężarkami znacznie wzmacnia gałęzie.

 

Zbyt gęsto przywiązywane gałęzie do stałych punktów mogą zostać złamane lub oderwane od rośliny przy silnym wietrze, jednak można tego uniknąć stosując ciężarki, które pozwolą na swobodny, bardziej naturalny ruch. Same ciężarki powinny być małe, niezbyt ciężkie i można je zrobić z wielu przedmiotów gospodarstwa domowego, na przykład stalowych nakrętek i podkładek mocowanych na nitkę czy sznurek. Obciążniki można usuwać, gdy pąki zwiększają rozmiar i wagę, w ten sposób możemy mieć pewność, że nie przeciążymy gałęzi i nie spowodujemy ich złamania!

 

     Podsumowanie

 

Jak widać, istnieje wiele sposobów na kształtowanie i trenowanie roślin bez uciekania się do ich niszczenia i narażania na stres i ryzyko infekcji związanych z metodami bardziej inwazyjnymi. Próbując LST, możemy osiągnąć idealną strukturę naszych roślin, ale bez zatrzymywania lub spowalniania wzrostu, wigoru i witalności, co prowadzi do zdrowszych roślin i większych zbiorów!Pamiętaj! Uprawa konopii indyjskich jest zakazana na terenie Polski. Powyższy artykuł dotyczy konopi włóknistej.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Wszystko perfekcyjnie, polecam pozdrawiam
2024-05-11
Szybka dyskretna wysyłka ;)
pixel