Szkodniki atakują!
Co dobiera się do moich roślin?
Rośliny są wrażliwe na szkodniki, które nie tylko pożerają liście i kwiaty, ale także pozbawiają je substancji odżywczych i energii. Obecność szkodników może zakłócać wzrost i owocowanie, a w niektórych przypadkach może prowadzić do całkowitej zagłady rośliny. Dlatego ważne jest, aby je śledzić i reagować szybko, aby ochronić rośliny przed poważnym uszkodzeniem.
Z czym mamy do czynienia?
Jak rozpoznać co zaatakowało naszą roślinę, skoro nie możemy się z nią komunikować? Właściwie to możemy – nie werbalnie lecz wzrokowo. Obserwacja naszych upraw jest najskuteczniejszym sposobem na reakcję w odpowiednim momencie i daje nam możliwość działania.
Szkodniki atakujące rośliny możemy podzielić na dwie grupy: powodujące szkody na liściach oraz sprawiające, że nasza roślina więdnie. Poniższe grafiki pokazują te dwie grupy szkodników z krótkimi opisami, jak rozpoznać poszczególnych intruzów.
Jak radzić sobie z powyższymi?
Jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu szkodnikom jest dokładne oczyszczanie ogrodu / miejsca uprawy po każdym sezonie. Ważne jest, aby pozbyć się zeschniętych liści, opadłych kwiatów i innych gromadzących się resztek, które mogą stanowić doskonałe środowisko dla szkodników. Systematyczne przeglądanie roślin to także ważny krok w zapobieganiu szkodnikom. W razie wątpliwości należy skonsultować się z ogrodnikiem lub skorzystać z pomocy specjalisty. Opisy działania w przypadku każdego z powyższych intruzów znajdziecie także na naszych mediach społecznościowych. W ostateczności można również stosować środki ochrony roślin.