Rodzaje odbłyśników

2020-07-02
Rodzaje odbłyśników

Wielokrotnie już wspominaliśmy na tym blogu jak istotne jest dla roślin światło, artykuł dotyczący różnych rodzajów oświetlenia znajdziesz w tym artykule: Odpowiednie światło dla twojej hodowli. Gdy już zdecydujesz jaka lampa będzie najlepsza dla twojego ogrodu należałoby ją wyposażyć w odpowiedni odbłyśnik. Jest kilka rodzajów odbłyśników, a w tym artykule pokrótce opiszemy korzyści wynikające z ich używania.

   Wentylowane

Używając lamp MH/HPS często borykamy się z problemem zbyt wysokich temperatur w naszej hodowli, albowiem lampy te produkują oprócz światła bardzo dużo ciepła. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem są odbłyśniki wentylowane. Są to konstrukcje z metalu o dobrej refleksyjności, dodatkowo zaopatrzone w szybę, przepuszczającą światło, jednak ograniczającą wydostawanie się ciepła. Tego typu odbłyśnik podłączamy do systemu wentylacji, dzięki czemu powietrze nagrzane przez lampę wydostaje się poza pomieszczenie uprawowe.

Jest kilka rodzajów odbłyśników tego typu, najtańsze kosztują niewiele ponad sto złotych, tzw. cool tube’y. Jednak ograniczają one mocno możliwości oświetleniowe żarówki przez wielkość obudowy i skrzydeł, czyli bocznych elementów. Jeśli możliwości budżetowe nie pozwalają na zakup lepszego odbłyśnika, warto przynajmniej zaopatrzyć się w cool tube o odpowiedniej długości i jak najszerszym rozstawieniu skrzydeł, zwłaszcza przy lampach 600 lub 1000 W tak aby nie marnować potencjału lampy zbyt małym odbłyśnikiem.

 

Jeśli dysponujemy większym budżetem warto zakupić odbłyśnik wentylowany o większych gabarytach. W tym wypadku często im większy, a dokładnie im szerszy, tym lepszy. Światło produkowane przez lampę może być lepiej zogniskowane dzięki czemu nasze rośliny otrzymają go więcej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też połączenie odbłyśnika wentylowanego i parabolicznego, w którym lampa usytuowana jest pionowo.

Przy zakupie odbłyśnika wentylowanego należy zwrócić uwagę na średnicę jego otworów wentylacyjnych - najlepiej żeby wynosiła tyle co średnica rur w naszym systemie wentylacyjnym, to znacznie ułatwi montaż, nie będzie też wówczas potrzeby korzystania z redukcji, które mogłyby obniżyć ciśnienie powietrza. Należy również pamiętać, że rury wentylacyjne, odprowadzające gorące powietrze będą się od niego nagrzewać. Dobrym zate pomysłem będzie zakup specjalnych rur izolowanych. Jeśli zaś zrobi się zimno i zechcielibyśmy wykorzystać jednak ciepło naszych lamp do ogrzewania naszego ogrodu to wystarczy wyjąć szybę.

   Niewentylowane

Jeśli nie mamy problemów z temperaturą możemy do naszej lampy zakupić zwykły odbłyśnik niewentylowany. Te tańsze to najczęściej gniazdo E40 otoczone z jednej strony refleksyjną blachą, którą można wyginać tak by móc ogniskować/rozpraszać światło wedle upodobania. Do takich odbłyśników pasują zarówno lampy CFL jak i MH/HPS. Ich skuteczność zależy od refleksyjności materiału, jednak każdy, nawet najtańszy odbłyśnik usprawni świecenie lampy zawieszonej poziomo, gdyż bez niego światło emitowane przez jej górną połowę wędrowałoby do góry, zamiast docierać do roślin. Wyjątkiem jest hodowla horyzontalna, w której lampa zawieszona jest pionowo, a rośliny otaczają ją ze wszystkich stron.  

Jeśli mamy większy budżet, możemy zainwestować w lepsze odbłyśniki niewentylowane, np. Adjust-A-Wing - przypominające kształtem literę “m”. Mają bardzo wysoką refleksyjność, a dzięki stalowym linkom możemy dużo sprawniej kontrolować ich szerokość, a co za tymi idzie zogniskowanie światła. Spreader, który możemy do nich dokupić, rozbija ciepło produkowane przez lampę, co pozwala powiesić ją niżej niż przy użyciu innych odbłyśników. 

 

   Paraboliczne

Jeśli tylko przestrzeń nam na to pozwala, bardzo dobrym rozwiązaniem są odbłyśniki paraboliczne. Mają one kształt rozłożonego parasola w środku którego znajduje się lampa. Lampa wisi pionowo dzięki czemu świetnie wykorzystuje się jej moc świetlną - światło jest rozprowadzane bardzo równomiernie. Jest niewielka różnica między peryferiami, a centrum oświetlanej powierzchni.
Dodatkowo wyposażone są one w otwory wentylacyjne przy gnieździe lampy, co bardzo ułatwia pozbycie się ciepła produkowanego przez lampę.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1186 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Good job
2024-05-10
Wszytko Na Najwyższym Poziomie , Extra Szybką Paczka
pixel